Production
Photo Album
High
School Company
David Allen, Angeline Anderson, Jason Andersen, Jessica Bacon, Kayla
Balombiny, Lucy Baquero,
Jacob Bauernfeind*, Kayla Beissel, Aubrey Berkebile, Nicole Bonrud,
Mary Borrell, Jesse Boyd,
Cara Brammer, Jenn Brammer, Juliana Brandt, John Brickley, Annette Broner,
Kevin Bruins, Anna Budinger,
Josh Burkel, Paige Christina*, Ryan Claussen, Meghan Cockerill, Katie
Cooper, Michelle Czeck,
Danyelle Davis, Jessica Decker, Devon Erickson, Joe Evans*, Zak Froelich,
Leah Geckler, Nick Geier*,
Tyler Gray, Stephanie Gubbles, Rachel Gulbranson, Jessica Gurner, Erica
Hagelberg, Kerri Hansen,
Alicia Harrell, Shakira Harrell, Alan Hickle, Tone Hoeft, Ryan Howard,
Sam Howard, Marni Hurt, Todd Hyster*,
Emily Jacobson, Jenny Jensen, Beth Johnson, Stephen Johnson, Jenny Jorgensen,
Emily Junek, Andrea Kaul,
Franchesca Khanjari, Joe Klemenhagen, Katy Knutson, Erin Kopperud, Randy
Kowlessar*, Hans Kraft,
Heidi Kraft, Amanda Krauter*, Ashley Kropelnicki, Nick Kruger, Leah
Lawrence*, Allyson Lawrey,
Cami Little, Amanda Lee, Gus Magnuson, Deb Massey, Kristine Meide, Joe
Merriman, Nick Mestad,
Jennifer Mike, Christina Motilall*, Katie Mrkvicka, Andy Mullin, Leslie
Mulvill, Kate Nehring, Nancy Newhouse,
Andrew Newman*, Aila O’Loughlin, Casey Olson, Tracy Olson, Sarah
Peterson, Andrea Potts*, Eric Proops,
Meaghan Powers, Cassie Rahn, Darcy Reller, Curtis Roth*, Kelly Roth,
Nicole Schafer, Mark Schott,
Kari Sederstrom, Danielle Sevak, Drew Shepard*, Rachel Shuelke, Trina
Sletto*, Stacey Spencer,
Bailey Steffen*, Courtney Sunde, Jenna Swansen, Adam Swanson, Leah Theorin,
Meredith Vandewege,
Darin Vincent, Jen Wagner, Nancy Weigand*, Joe Witcher, Stacey Wolfe,
Rachel Wollersheim,
Sarah Wollersheim, Ali Wulf, Patricia Yates
*Vocal Jazz
Children’s
Chorus
Austin Anderson, Matt Anderson, Abbie Bauernfeind, David Behm, Dylan
Brenner, Hannah Buecksler,
Bridget Burkard, Amanda Cahoy, Shelby Cooper, Alexis Crowell, Kali DeBaun,
Amy Drew, Cassie Hansen,
Katherine Huemoeller, Rylee Jamieson, Michaela Kaye, Patrick Leininger,
Sarah Lewandowski,
Christian Lucier, Neal Magnuson, Chad Marx, Sami Massey, Jaimee Naddy,
Katelyn Norgaarden,
Jonathan Nyberg, Cody Osegard, Joey Osvold, Michaela Poole, Dane Raberge,
Ashley Rahn,
Eleanore Sell, Adam Shepard, Jake Shurts, Hannah Smith, Alex Speer,
Cole Sykora, Kyle Weiler,
Rebecca Wiig, Paul Wollersheim
Production Staff
Director.....................................................................
Steven Albaugh
Music Director...........................................................
Steven Albaugh
Choreographer..........................................................
Christina Morris
Children’s Choir Director and Choreographer.............. Steven
Albaugh
Costume Design........................................................
Sandy Sandberg
Technical Director......................................................
Ron-Michael Pellant
Instrumental Director.................................................
Steve Olsen
Sound Engineer..........................................................
Neal Wallace
Video Director/Script/Emcee ....................................Chuck
Brooks
Orchestrations ..........................................................Shannon
Pierce and Dean Menten
Student Directors.....................................................
Elizabeth Strausser, Tasha Halseth and Jenny Lockhorst
Box Office Manager..................................................
Betty Deming
Tap Choreographer...................................................
Patricia Yates
Student Choreographers.......................................... Rachel
Gulbranson and Kari Sederstrom
Video Photographer and Editor................................ Jesse
Skogh
Tech and Costume Crew
Tom Christopherson, Malinda Davis, Sarah Davis, Scott Ford, Emily Gustason,
Evan Horton , Ben Howell , Meegan Johnson, Brett King , Amelia Little
, Cami Little,
Leigh Maesaka, Melissa Marks , Britt Montgomery , Lizabe Mothershead,
Ashley Northup,
Katie Schoen , Ashley Strausser , Allison Tooley, Ashley Tooley, Candice
Tangen,
Whitney Vandeventer, Lisa Kowalke, Emily Schofield, Jenny Hall
Running Crew
Stage Managers: Ashley Strausser, Leigh Maesaka,
Sound: Emily Gustason, Scott Ford, Lizabe Mothershead
Lights: Evan Horton, Ben Howell, Sarah Davis, Ashley Tooley, Katie Schoen
Jazz Band
Alto Saxophone
Sarah Mattson, Justine Newhouse, Kasey Payette, David Mann, Charlie
Arlandson
Tenor Saxophone
Peter Schoen, Jim Schofield, Taylor Eliason
Bari Saxophone
Alan Endler
Trumpet
Emily Jacobson,Dan Sederstrom,Tyler Jaax, Derek Ganzhorn
Trombone
Rachel Hiltner, Ben Wachter, Ryan Dean, Adam Kaner, Andrew Kaner
Bass Trombone
Kyle Imbertson
Guitar
Scott Sturm
Piano
Matt Shervey, Kate Corrigan
Bass Guitar
Lucas Olsen
Drums
Nick Geier