Production
Photos
Cast
Ebenezer Scrooge: Leif Olson
Mr. Cratchit: Shane Doherty
Lamplighter/Ghost of Christmas Past: Becca Schultz
Sandwich Board Woman/Ghost of Christmas Present: Emma Schneider
Blind Old Hag/Ghost of Christmas Past: Olivia Bunde
Jacob Marley: Ryan Poehler
Mr. Fezziwig: Peter Wallin
Mrs. Fezziwig: Delaney Wier
Young Ebenezer: Tanner Wenzel
Young Marley: Cole Tindal
Emily: Anna Scinto
Mrs. Cratchit: Paige Perreira
Martha Cratchit: Delia Johnson
Belinda Cratchit: Bria Conway
Tiny Tim: Macie Riste
Jonathon: Gavin Wier
Fred: Tyler Gonzales
Sally: Meghan Hayes
Mrs. Mops: Shreya Shankar
Mrs. Smythe: Alysse Mazakian
Grace Smythe: Amanda Ellis
Youngest Ebenezer: Devin Loken
Fan: Petra Holtze
Beadle: Kaleb Wick
Judge: Matthew St. Ores
Scrooge’s Father: Adam Shew
Scrooge’s Mother: Claire Shaw
Mr. Hawkins: Travis Nelson
Poulterer: James Powell
Old Joe: Caden Hill
Fiddler: Theresa Rukavina
Ensemble of Carolers, Bankers, Cleaning Ladies, Vendors,
Street Folk, Creditors, Elves, Ghosts, Monks, Etc.:
Busola Adams
CourtneyBoeckman
Bria Conway
Molly Cornell
Shane Doherty
Amanda Ellis
Tyler Gonzales
Meghan Hayes
Caden Hill
Petra Holtze
Delia Johnson
|
Devin Loken
Kaumudi Mummadi
Alysse Mazakian
Jennifer Nassar
Travis Nelson
Paige Perreira
Ryan Poehler
James Powell
Macie Riste
Theresa Rukavina
Matthew St. Ores |
Anna Scinto
Shreya Shankar
Claire Shaw
Adam Shew
Cole Tindal
Peter Wallin
Tanner Wenzel
Kaleb Wick
Delaney Wier
Gavin Wier |
ARTISTIC STAFF
Artistic Staff
Director: Nathan Miller
Technical Directo: Mark Hubbard
Choreographer & Staging Director: Christina Morris
Vocal Director: Gina Toso
Instrumental Director: Leon Sieve
Costume Design: Betty Deming & Mari Kae Shouweiller
Sound Design: Neal Wallace
Sound Design & Student Instructor: Audun Hatlehol
Vocal Assistant: Emily Lehmann
Scenic Design: Mark Hubbard
Scenic Painters: Melody Ortendahl, Jazmin Wilson, Sarah Marks, Amanda Iverson
Box Office Manager: Betty Deming
PIT ORCHESTRA
Flute: Janae Mann, Andrea Gordon
Oboe: Emilio Vega
Clarinet/Bass Clarinet: Wesley Ellison, Jamie Radosevich, Auna Nelson
Bassoon: Ellie Berg
Saxophone: Nicole Hutchinson
Trumpet: Michael St. Ores, Nathan Loesch, Tony Hanto
French Horn: Reid Fluegel
Trombone: Michael Urban
Bass Trombone: Joe McNamara
Violin: Maddie Olson, Kristen Andrews
Cello: Emma Adams
Bass: Roz Davis
Keyboard: Riley Preator, Colin Lamoreaux, Isabel Edgar
Percussion: George Tangen, Matt Skare, Joey Skare
Running Crew
Student Directors: Elizabeth Poehlman & Rachel Schultz
Stage Managers: Isaac Yates & Molly Flentje
Lighting Crew: Aiden Goblirsch, Stephanie Henkmeyer,
Astrid Hernandez, Stephen Mohabir,
Lynea McCulloch, Jazmin Wilson
Sound Crew: Christian Alderman, Khai Dinh,
Matt Dwyer, Jack Troshinsky
Microphone Wrangler: Rachel Schultz
Backstage Crew: Erin Abraham, Logan Chapman,
Austin Cook, Natalia Kelly, Robert Metelitsa
Costume Crew: Alana Corrigan, Gabrielle Hjelmstad, Audrey Powell
TECH CREW
Cole Aamot
Erin Abraham
Guilherme Ariedi dos Santos
Erica Baumann
Mason Bennetts
Kayla Billings
Brooke Burdick
Logan Chapman
Alyssa-Nina Clevenger
Austin Cook
Ally Cook
Faith Davis
Khai Dinh
Matt Dwyer
Rachel Ewer
|
Audrey Fairlier Chancellor Farmer
Molly Flentje
Becca Francois
Ethan Gimm
Aidan Goblirsch
Stephanie Henkemeyer
Astrid Hernandez
Gabby Hjelmstad
Amanda Iverson
Delia Johnson
Angela Kallimanis
Talia Kelly
Katelyn Ketchens
|
Emily Lawrence Sarah Marks Lynea McCulloch
Robert Metelitsa
Stephen Mohabir
Abigail Olson
Melody Ortendahl
Isabella Saal
Santa’s Elves
Abigail Schramer
Chasity Spooner
Jack Troshinsky
Cam Vanderwiel
Jazmin Wilson
Isaac Yates |